საბაჟო ზოგადი ადმინისტრაციის მიერ შედგენილი მონაცემების თანახმად, ჩემი ქვეყნის სამშენებლო აპარატების იმპორტი და ექსპორტის ვაჭრობის მოცულობა 2023 წელს იქნება 51.063 მილიარდი აშშ დოლარი, რაც წლიური ზრდა 8.57%-ით არის გაზრდილი.
მათ შორის, სამშენებლო მანქანების ექსპორტი კვლავ იზრდებოდა, ხოლო იმპორტმა აჩვენა შემცირების ტენდენცია. 2023 წელს, ჩემი ქვეყნის სამშენებლო მანქანების პროდუქტის ექსპორტი 48,552 მილიარდ აშშ დოლარს მიაღწევს, რაც წლიურად გაიზარდა 9.59%-ით. იმპორტის ღირებულება იყო 2.511 მილიარდი აშშ დოლარი, წლიური შემცირება 8.03% -ით, ხოლო კუმულაციური იმპორტის ღირებულება შემცირდა წლიური შემცირებიდან 19.8% -მდე და წლის ბოლოს 8.03% -მდე. სავაჭრო ჭარბი იყო 46.04 მილიარდი აშშ დოლარი, რაც წლიური ზრდაა 4,468 მილიარდი აშშ დოლარით.
ექსპორტის კატეგორიების თვალსაზრისით, სრული აპარატების ექსპორტი უკეთესია, ვიდრე ნაწილების და კომპონენტების ექსპორტი. 2023 წელს, სრული აპარატების კუმულაციური ექსპორტი შეადგენდა 34,134 მილიარდ აშშ დოლარს, რაც წლიურად გაიზარდა 16.4% -ით, რაც მთლიანი ექსპორტის 70.3% -ს შეადგენს; ნაწილებისა და კომპონენტების ექსპორტმა 14,417 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა, რაც მთლიანი ექსპორტის 29,7% -ს შეადგენს, ყოველწლიურად შემცირდა 3.81%. სრული მანქანების ექსპორტის ზრდის ტემპი იყო 20,26 პროცენტული პუნქტი, ვიდრე ნაწილების და კომპონენტების ექსპორტის ზრდის ტემპი.